Ako znížiť náklady na auto

Ako znížiť náklady na auto

Auto je žrút peňazí v každej rodine. Benzín, nafta, PZP, havarijné poistenie, STK, emisná, servis, … to všetko sú náklady, ktoré sú nutné pre udržiavanie auta. Nájdu sa však položky, ktoré sa dajú ovplyvniť tak aby priaznivo vplývali na rozpočet rodiny.

PZP a havarijné poistenie

Značná čiastka sa dá ušetriť aj na poisteniach. Či už PZP alebo KASKO poistení. Ak máte zákonnú poistku od suseda alebo bratranca, ktorý pracuje v továrni a po večeroch vybavuje poistky zbystrite pozornosť. Dnešná doba ponúka prehľadné porovnanie ponúk všetkých poisťovní na jednom mieste. Ako už asi aj správne šípite, spomínané miesto je práve online na webe. Stačí využiť kalkulačku a rázom môžete ušetriť až 100 eur mesačne. Záleží od pripoistení a asistenčných služieb. PZP online je jednoduchá nástroj ako znížiť náklady na prevádzku auta. Povinné zmluvné poistenie si môžete dojednať ako na auto tak aj na motocykel, prívesný vozík, karavan alebo iné motorové vozidlo.

Všetky vozidlá musíte mať zo zákona poistené. Stačí však zákonná poistka čiže PZP, či sa rozhodnete pre pripoistenia PZP alebo rovno pre havarijné poistenie je už len na Vás. Online kalkulačka však ponúka porovnanie pre všetky typy poistenia. V prehľadnej porovnávacej tabuľke poistení nájdete ponuky od všetkých poisťovní. Od tých najväčších ako Allianz, Kooperativa, cez stredné ako Union, Komunálna poisťovňa, Uniqa, Wustenrot, až po menšie ako Axa alebo Groupama. Taktiež PZP online kalkulačka ráta s akciami a zľavami, na ktoré máte nárok. Niektoré poisťovne ponúkajú zľavu na poistenie auta ak už máte od nich nejakú inú poistku, napr. poistenie domácnosti, životné poistenie či poistenie v zamestnaní za spôsobené škody.

Oproti klasickému spôsobu uzatvárania poistiek s poisťovacími agentmi či osobne v pobočkách poisťovní prináša online spôsob viacero výhod. Hlavnou výhodou je kompletné porovnanie všetkých ponúk od všetkých slovenských poisťovní, druhou výhodou, ktoré je bez sporu tiež veľkou, je ušetrenie času a porovnanie všetkých ponúk z pohodlia domov cez ľubovoľné mobilné zariadenie ako mobil, tablet alebo aj stolný počítač.

Poslednou a nemenej dôležitou výhodou je cena za poistenie keďže nemusíte platiť za provízie agentom a sprostredkovateľom čiže tretím stranám. Nástroj PZP online kalkulačka môžete využiť aj pri kúpe nového auta, aby ste sa pripravili na budúce výdaje. Stačí zadať údaje o vozidle ako výkon v Kw, objem motora v litroch, značka, model, palivo. Ďalšie údaje sa týkajú Vašej osoby teda majiteľa vozidla resp. držiteľa auta. Jedná sa o klasické osobné údaje a o údaje o nehodovosti počas toho ako ste jazdili po cestách. Samozrejme čím viac nehôd tým menej výhodná cena keďže ste pre poisťovne rizikový vodič. Ideálne je jazdiť bez nehody, ktorú ste zavinili. Poisťovne sú v takomto prípade ochotné pripísať bonus za bezškodový priebeh. Počas toho ako šoférujete dávajte pozor na premávku, nekontrolujte iba seba, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky, toto je najlepší spôsob ako predchádzať nehodovým situáciám.

Spotreba paliva

Ďalším faktorom výšky nákladov na prevádzku motorového vozidla je práve spotreba. Jednoduchými pravidlami ju môžete dlhodobo znížiť.

  • Skontrolujte tlak v pneumatikách
  • Demontujte strešný nosič
  • Jazdite plynule a brzdite motorom
  • Jemné rozbiehanie a predpokladanie situácií
  • Prestavba auta na LPG alebo CNG (tu si však treba dôkladne spočítať náklady na prestavbu a dobu, za ktorú sa Vám náklad vráti)

Servis

Neignorujte servisné prehliadky a servisné intervaly. Tie sú presne na to, aby sa odhalili väčšie poruchy. Pravidelnými prehliadkami a poctivými výmenami olejov a filtrov môžete jednoducho predísť veľkým servisom, ktoré s zdĺhavé a hlavne drahé.